page-header
Ciekawe informacje od nas dla Was!

Poznańska Liga Debat

Thomas Henry Huxley i Samuel Wilberforce rozpoczynając w 1860 roku dyskusjęu o najnowszym dziele Karola Darwina „O powstaniu gatunków” nie wiedzieli, że zostaną uznani za prekursorów debaty oksfordzkiej. Rozmowa pomiędzy darwinistą a biskupem miała miejsce w Oksfordzkim Muzeum Historii Naturalnej, a zapisała się w księgach historii ze względu na słowa Huxley’a, który powiedział: ”Wolałbym mieć dziadka–małpę, niż dziadka-człowieka, który pozwala sobie na takie żarty w poważnej sprawie”. Spór pomiędzy tymi Panami przyczynił się do powstania pojęcia debata oksfordzka. Po 160 latach od tego wydarzenia stała się ona ważnym elementem debaty publicznej i na stałe zagościła w życiu szkolnym i politycznym.

W Polsce od 2013 roku rozgrywane są coroczne Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich, a zawody obywają się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z roku na rok zainteresowanie debatą oksfordzką stale wzrastało, a w efektem tego było powstanie Poznańskiej Ligi Debat – miejsca, gdzie licealiści i licealistki mogą nie tylko rozwijać swoje umiejętności oratorskie, ale przede wszystkim poznawać zasady kulturalnej i merytorycznej dyskusji, gdzie najważniejszą zasadą jest wzajemny szacunek dla drugiego człowieka.

Z miłości do debat oraz chęci pomagania młodym i uzdolnionym uczniom i uczennicom poznańskich liceów w roku szkolnym 2018/2019 miała miejsce pierwsza edycja Poznańskiej Ligi Debat, w której udział wzięło 8 liceów. Rozgrywki składały się z III grupowych oraz rundy finałowej. Każda ze szkół wzięła udział w co najmniej 3 debatach odbywających się na różnych poznańskich uczelniach: Uniwersytecie Ekonomicznym, Politechnice Poznańskiej oraz Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.  W pilotażowej edycji zwycięstwo odnieśli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego, wyprzedając drużynę I Liceum Ogólnokształcącego oraz XXV Liceum Ogólnokształcącego. W roku szkolnym 2019/2020 grono uczestników powiększyło się o kolejne 8 zespołów, dzięki czemu rywalizacja jest jeszcze bardziej zacięta. Niestety przez wzgląd na pandemię COVID-19 rozgrywki Poznańskiej Ligi Debat zostały przerwane i zostaną dokończone jesienią 2020 roku.

Poznańska Liga Debat to miejsce dla każdego, kto ma trochę wolnego czasu i nie chce spędzić go przed ekranem komputera lub telewizora. To miejsce, gdzie uczeń lub uczennica oraz nauczyciel lub nauczycielka może liczyć na wsparcie profesjonalnej kadry, która dba o rozwój umiejętności oratorskich, poznawczych oraz argumentacyjnych. To miejsce dla osób ambitnych, którzy chcą przetestować się w nowej nieznanej dziedzinie oraz pragną nauczyć się lepiej współpracować w drużynie. Dołączając do Poznańskiej Ligi Debat gwarantujesz sobie bardzo częste uśmiechy na twarzy, ogrom emocji związanych z debatowaniem oraz przede wszystkim rozwój osobisty, który pozwoli Ci nabyć nowe umiejętności.

Back to top of page