page-header

Poznańska Liga Debat

O PROJEKCIE

Poznańska Liga Debat to turniej skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, w trakcie którego biorą udział w kilku debatach na tematy ekonomiczne, społeczne, środowiskowe i technologiczne. To inicjatywa, która przede wszystkim przybliża uczestnikom zasady merytorycznej dyskusji, zachęca do aktywności obywatelskiej i dzięki współpracy z poznańskimi uczelniami jest stałym elementem kalendarza oferty akademickiej w mieście. To miejsce, gdzie uczeń lub uczennica oraz nauczyciel lub nauczycielka może liczyć na wsparcie profesjonalnej kadry. To miejsce dla osób ambitnych, którzy chcą przetestować się w nowej nieznanej dziedzinie oraz pragną nauczyć się lepiej współpracować w drużynie.

HISTORIA

W Polsce zainteresowanie debatą oksfordzką z roku na rok stale rośnie, a efektem tego jest powstanie Poznańskiej Ligi Debat – miejsca, gdzie licealiści i licealistki z Poznania i okolic mogą nie tylko rozwijać swoje umiejętności oratorskie, ale przede wszystkim poznawać zasady kulturalnej i merytorycznej dyskusji, gdzie najważniejszą zasadą jest wzajemny szacunek dla drugiego człowieka. Pierwsza edycja miała miejsce w roku szkolnym 2018/2019, a po najwyższe trofeum w rozgrywkach rozgrywanych na trzech poznańskich uczelniach sięgnęło IV Liceum Ogólnokształcące.

UCZESTNICY LIGI

W tym roku liga nabiera metropolitalnego charakteru – oprócz szkół poznańskich, udział weźmie także jedna szkoła z Tarnowa Podgórnego – LO im. Powstańców Wielkopolskich. Wśród uczestników nie zabraknie stałych bywalców ligi – XXXVIII Dwujęzycznego LO, I LO, IV LO (pierwszych zwycięzców ligi), V LO (tegorocznych zwycięzców), POSM II stopnia, III LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Samochodowych, LO im. Marii Magdaleny, XXV LO, XVI LO, XII LO, II LO, Zespołu Szkół Mechanicznych. W lidze zadebiutuje Zespół Szkół Zawodowych nr 6, VIII LO, Zespół Szkół Budownictwa nr 1, XI LO oraz Zespół Szkół Zakonu Pijarów.

PARTNERZY

Od samego początku celem Poznańskiej Ligi Debat było splecenie ze sobą środowiska akademickiego i społeczności szkół średnich, dlatego poszczególne rundy rozgrywane są na wydziałach poznańskich uczelni. Naszymi stałymi gospodarzami są Uniwersytet Ekonomiczny, Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej, Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Historii, Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku do tego grona dołączył Uniwersytet Medyczny, który będzie gospodarzem rundy finałowej. W toku rozgrywek korzystamy z wsparcia merytorycznego Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Urzędu Miasta Poznania. Współorganizatorem Poznańskiej Ligi Debat jest poznańskie Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży.

Back to top of page